(Poniższe wyjaśnienia nie stanowią źródła prawa oraz były przygotowane wg stanu prawnego na dzień 09.04.2020 r.)

W oparciu o otrzymane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej interpretacje prawne, odnosząc się do najczęściej stwierdzanych we wnioskach błędach i zadawanych pytań, Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju informuje:
  1. Zgodnie z art. 7 ust. 3. Prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3 (definicja mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy), określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Ta zasada stosuje się więc do weryfikacji, czy podmiot jest mikroprzedsiębiorcą. Natomiast w kontekście umorzenia pożyczki badamy, czy zatrudnienie zostało utrzymane. Dlatego we wniosku mikroprzedsiębiorca podaje liczbę zatrudnionych łącznie z ww. kategoriami pracowników.Oznacza to, że mikroprzedsiębiorca, który na koniec lutego zatrudniał np. samych uczniów na umowę o pracę w celu praktycznej nauki zawodu, może ubiegać się o pożyczkę.
  2. Mikroprzedsiębiorca będący osobą fizyczną we wniosku nie uwzględnia samego siebie jako pracownika (nie jest pracownikiem).  
  3. Mikroprzedsiębiorca, który nie zatrudniał pracowników na dzień 29 lutego 2020 r. nie może ubiegać się o pożyczkę. 
  4. Mikroprzedsiębiorca, który na dzień złożenia wniosku nie zatrudnia pracowników, nie może ubiegać się o pożyczkę. 
  5. We wniosku podaje się liczbę pracowników wg stanu na dzień 29 lutego 2020 r. w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Np. jeżeli mikroprzedsiębiorca zatrudniał dwie osoby, jedną w pełnym wymiarze, drugą na pół etatu, to we wniosku wpisuje liczbę 1,5 lub 1 ½, jeżeli np. zatrudniał dwie osoby, każdą na pół etatu, wpisuje 1. Nie należy dopisywać żadnych dodatkowych słów lub wyjaśnień np.„osoba" „osób" itp, gdyż może to budzić podejrzenie, że we wniosku podano liczbę pracowników w przeliczeniu na osoby, a nie na etaty. 
  6. Jeśli chodzi o podpis elektroniczny wniosku i umowy składanych za pośrednictwem platformy praca.gov.pl. Umowa pożyczki wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami (tj. wnioskiem i pełnomocnictwem - o ile pełnomocnictwo jest wymagane), jako integralna całość, opatrywana jest wspólnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Przedsiębiorca składając dokumenty w postaci elektronicznej i podpisując paczkę w ww. sposób podpisuje w sposób elektroniczny komplet dokumentacji. Przedsiębiorca powinien zatem dołączyć plik pdf umowy pobrany ze strony i nie powinien podpisywać go odręcznie. 
  7. Załącznikiem do umowy jest wzór wniosku o umorzenie. Składając wniosek o pożyczkę nie wypełnia się i nie podpisuje tego wniosku. Wypełniony i podpisany wniosek o umorzenie składa się później zgodnie z zapisami umowy.      
  8. Mikroprzedsiębiorca, który otrzymał niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, będzie mógł na podstawie tej samej ustawy ubiegać się w PUP o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (art. 15zzb ustawy), pod warunkiem, że nie wykorzysta kwoty pożyczki na finansowanie wynagrodzeń i składek oraz będzie spełniał pozostałe, określone w ustawie, warunki do otrzymania tego dofinansowania.